27. 02. 2011 | Čaj Maté | Žádný komentář »
Zájem o čajový nápoj yerba maté je už po celá desetiletí fenoménem celého světa. Proto možná překvapí skutečnost, že oblasti samotné produkce jsou od pionýrských dob kultivace téměř beze změny. Důvod je přitom zcela jednoduchý: cesmíně paraguayské se prostě nejlépe daří v těch místech, odkud tento keř pochází. To je jeden z důvodů, proč při nákupu prakticky všech druh maté máte jistotu, že i ten váš kousek pochází právě z území, jehož hranice tvoří řeka Paraguay a vody Atlantiku. Zde, v regionu na území Brazílie, Paraguaye a Argentiny, jsou k nalezení tradiční plantáže maté. A samozřejmě také místa, kde díky zvláštnímu procesu sušení získává každý druh specifickou chuť a aroma. Číst dále…
27. 02. 2011 | Čaj Maté | Žádný komentář »
Valná většina druhů yerby maté, se kterou se na pultech obchodů a stránkách eshopů můžete setkat, pochází z původní pravlasti této rostliny. Region mezi samotnou řekou Paraguay na západě a vody Atlantiku na východě vymezují nejen území přirozeného výskytu maté, ale jde také o oblast největší produkce tohoto zázraku. Argentina, Brazílie a Paraguay jsou za prvé hlavními producenty tohoto čajového nápoje, který probouzí tělo opět k životu, za druhé jde o jeho největší konzumenty. Konkurenci mají možná tak v Sýrii. Ta je překvapivě druhým největším importérem maté. A vás budou zajímat výrobci yerby maté, i v tomto případě zůstaneme na jihoamerickém kontinentu. Číst dále…
27. 02. 2011 | Čaj Maté | Žádný komentář »
Zpracování a sušení yerby maté je celkem složitá série podrobně popsaných kroků (například sušení lístků nad ohněm), která má jediný cíl. Zachovat všechny specifické vlastnosti lístků cesmíny tak, aby se v nálevu samotném mohly co nejlépe všechny rozvinout. Proto nikoho nemůže překvapit celkem prostá skutečnost, že pokud si chceme v naší pečlivě vybrané kalabasy vypít skutečně dobrou yerbu maté, je potřeba myslet také na to, abychom ji skladovali správným způsobem. Takže není od věci říct už na tomto místě, že na papírový sáček na poličce nad plotýnkou (toliko oblíbené místo českých domácností) rovnou zapomeňte. Takhle se neskladuje žádný pořádný čaj a maté o to méně. Číst dále…
27. 02. 2011 | Čaj Maté | Žádný komentář »
Připravit správně yerbu maté není zcela určitě žádná věda nebo magie. De facto stačí mít na paměti několik jednoduchých zásad a přirozeně po ruce několik kousků správného vybavení. I tak se ale může stát třeba i mnoha začínajících pijáků tohoto nápoje, že se jim vysněná tekutina ne zcela povede. A to i v těch případech, kdy měli veškeré propriety a postupovali krok za krokem přesně podle tradiční receptury. Jak se to může stát? No, celkem jednoduše. Pokud získáváme teprve své první zkušenosti s přípravou maté, můžeme jednoduše zapomenout na některé drobné nešvary, které se ale výrazně podepíší na chuti a vlastnostech celého výsledného nálevu. Takže se pojďme v krátkosti podívat na ty nejčastější. Číst dále…
24. 02. 2011 | Rooibos | Žádný komentář »
Někdy se s ním můžete setkat jako s tzv. červeným čajem, a to i přesto, že z botanického hlediska se skutečným čajem jako takovým nemá nic společného. Ale vysvětlujte to někomu, když nasládlá vůně sytě červeného nálevu servírovaného v čajovém servisu během několika desítek let dokázala přesvědčit i konzervativní Holanďany, aby z černého čaje přesedlali právě na roiboos. Přináší totiž podobné uspokojení, navíc je plný vitamínů a jeho pravidelné pití s sebou nese celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Ne nadarmo tento nápoj v některých oblastech jižní Afriky konzumují již více než tři sta let. Číst dále…
24. 02. 2011 | Rooibos | Žádný komentář »
Roiboos má obvykle pověst zázračného nápoje prakticky neobsahujícího kofein, který však i přesto dokáže fungovat jako vzpruha pro náš organismus ve chvílích únavy a ztráty pozornosti. K tomu připočtěme čím dál rozšířenější variantu roiboosu připravovanou jako espresso – a to třeba včetně charakteristické pěny. Výsledkem je často představa, že hlavní síla roiboosu spočívá právě v tomto stimulujícím efektu, a jeho pití je proto ideální například v průběhu náročného pracovního dne. To je sice pravda, ale ne úplně celá. Hlavní předností roiboosu je totiž především to, že jeho nálev sice dokáže vybudit naše tělo k větším výkonům, ale stejně tak si jeho šálek můžeme dopřát o pár hodin později naopak kvůli tomu, abychom se úplně zbavili nashromážděného stresu. A existují pro to i vědecké důkazy. Číst dále…
24. 02. 2011 | Rooibos | Žádný komentář »
Roiboos jako nápoj původně objevený Křováky je dodnes úzce spjatý s místy, kde se začalo s jeho kultivací. I více než dvě stě let poté – co jeho přirozenou sílu objevili osadníci, od nichž se roiboos poprvé odstal do Evropy – totiž každoroční sklizeň stále pochází z Cederbergu. Přesněji z oněch pouhých 25000 hektarů, na nichž se dnes rozprostírají plantáže pokrývající celosvětovou spotřebu tohoto povzbuzujícího a zároveň zdravého nápoje. Navíc velká část farem, kde se dnes dohlíží na sběr i proces fermentace lístků roiboosu, dodnes zůstává v rukou rodin, které v oblasti s rozsáhlejší kultivací roiboosu začínaly. Spojení ručního sběru, pěti generací přímých zkušeností a v neposlední řadě ostrého jihoafrického slunce tak garantuje, že na váš stůl se dostane jenom ten nejlepší roiboos. Číst dále…