28. 09. 2013 | Čaje, Nezařazené | Žádný komentář »
Dlouhá léta zažitý názor, který uznávali mnohé generace po staletí, již dneska neoblomí nikoho, ani zkušené konzumenty čaje, ani úplné amatéry. Že čaj sypaný je lepší, než ten pytlíkový dneska již u nikoho nezaboduje. Usvědčujícím důkazem toho, že pytlíkový čaj nemusí být špatný, je široká nabídka internetových i kamenných obchodů, které nabízejí kvalitní japonské čaje právě ve varných sáčcích. Chybu nemůžeme hledat v nálevovém sáčku, ale ve způsobu přípravy čaje, případně v jeho samotné kvalitě.
Jisté rozdíly však pozorujeme i zde. Rozdílnost je pozorovatelná v čajovém nádobí, které k přípravě používáme. Čaje, které jsou v pytlících, jsou vhodnější pro skleněné nebo porcelánové servisy. Možný je také nerez. Ale naopak vůbec není vhodné nádobí ze slitiny nebo z materiálu, který obsahuje měď. Nikdo se ale nemusí lekat, nejedná se o zdravotní závadu, ale spíše o chuťovou. Co se týče termosky, je lepší čaj nejdříve připravit do konvice a poté hotový nápoj tam přelít. Číst dále…
26. 09. 2013 | Lapacho | Žádný komentář »
Mezi jeden z posledních skvostů přírodního lékařství, jež se do západních lékáren dostal rovnou z hloubky tropických lesů And, patří kůra tajuplného Stromu života. Indiáni po celé tisíciletí tuto dočervena zbarvenou směs uctívají. Získává se seškrabováním z vnitřní strany kůry stejně pojmenovaného stromu Lapacho. Pozvolna se s ní coby s výborným nápojem seznamujeme i my.
Rovněž jako ji vyhledávali Inkové dávno před tím, než na tohle území přišli první kolonisté, pokaždé, když se chtěli zbavit nepříjemného nachlazení, v současnosti také nám může šálek právě připraveného lapacha pomoci vyřešit naše potíže. Tento tradiční lék, který působil již před mnoha staletími, totiž pořád funguje. Číst dále…
26. 09. 2013 | Lapacho | Žádný komentář »
Botanikové dokázali spočítat a také popsat, že celkově existuje přes sto nejrůznějších typů stromu lapacho, jež už více než tisíc let znamená neopominutelný díl tradičního léčitelství indiánských kmenů, kteří žily v oblasti mýtických Inků. Vysoké kmeny lapacha navíc mimo Bolívie, Peru, Brazílie či Argentiny objevíte například také v Africe. Z toho důvodu je přímo šokující, že ty tajuplné léčivé efekty, pro něž se z vnitřní strany kůry chystá velmi intenzivní odvar, se dají získat pouze ze dvou těchto odrůd, zbývajících 98 druhů tyto blahodárné účinky bohužel nemá. Zrovna tedy kvůli tomuto zjištění, připravovali i Indiáni odpradávna nápoj jen ze stromů, kterým se říkalo lapacho colorado a lapacho morado. Číst dále…
26. 09. 2013 | Lapacho | Žádný komentář »
Rozhodně v jednom případě se vědci shodli. Jestliže starodávné indiánské kultury, jež osídlovaly nepropustné tropické pralesy Brazílie, severní Argentiny anebo Paraguaye, s nějakou věcí příliš nešetřily, poté se jednalo určitě zrovna o lapacho. Z dostupných nálezů a konečně i ze samotných legend víme, že Indiáni lapacho velmi pravidelně užívali na nynější poměry celkem nezřízeným způsobem. Konzumovali jej totiž v hojném množství. Ostatně není to nic překvapivého. Lapacho patřilo k těm nejúčinnějším léčivým látkám, jež se v celém pralese vůbec dalo sehnat. Když tedy v dnešní době budete chtít lapacho ochutnat, nebude to pro vás znamenat žádný nelehký úkol. na trhu totiž mimo sypaného lapacha zakoupíte i lapacho ve frmě nálevových sáčků, tobolek, či dokonce jako ústní sprej! Číst dále…
26. 09. 2013 | Lapacho | Žádný komentář »
Byly pro vás uplynulé týdny psychicky vyčerpávající? Nemáte již energii a toužíte si odpočinout? Chtěli byste nějakým způsobem změnit váš životní styl? Jste po dlouhé zimě bez nálady, a rádi byste vašemu organismu dopřáli ten vhodný impuls, protože přichází jaro? Nebo jste zrovna nedávno podstoupili velmi náročné léčení závažné choroby, jež se pochopitelně neobešlo bez toho, aniž byste nemuseli absolvovat vysoké dávky různých druhů léků, které si rozhodně sami nepěstujete na vaší zahrádce? Jestli jste alespoň na některou z uvedených otázek odpověděli kladně, pak je nejspíše vůbec ta nejlepší doba, abyste vaše tělo pečlivě pročistili a provedli celkovou detoxikaci organismu. A právě lapacho můžete považovat za tu nejvhodnější možnost, jak toho docílíte, a odstraníte tak z těla všechny škodlivé látky. Číst dále…
26. 09. 2013 | Lapacho | Žádný komentář »
Tradiční indiánské pojmenování lapacha v dnešní době relativně dobře znají také obyvatelé Evropy. Občas se sice o lapachu hovoří jen tak jako o mravenčím dřevě, a to z toho důvodu, že vnitřní stranou již odumřelé kůry se velmi rádi promenádují zrovna mravenci, ovšem pro Inky, a i jejich předchůdce představovalo lapacho vždycky hlavně Strom života. Příčina je prostá. V lidové medicíně se pomocí něho, tedy ve formě velice silných odvarů, odedávna léčila celá řada chorob, jež spolu však příliš nesouvisely. Tady z tohoto poté vzniklo označení, jež nejspíše přetrvá i nyní v jednadvacátém století. Výzkumy provedené v laboratořích totiž dokazují, že jedinečnost lapacha tkví zejména v jeho proti bakteriálních a antiparazitických vlivech. Číst dále…
25. 09. 2013 | Čaje, Nezařazené | Žádný komentář »
Sběr a příprava samotného nápoje je velkým uměním a pro mnohé dokonce i rituálem nebo dokonce životním stylem. Čaje se podávají při různých příležitostech, ale to všechno by nemělo význam, bez toho, aniž bychom věnovali výraznou pozornost způsobu, jakým čaj skladujeme. Způsob uskladnění je základním krokem k úspěchu. Je nutné, aby si čaj uchoval své přirozené aroma, výraznou chuť, ale i barvu a konzistenci.
Názory na skladování čaje se samozřejmě liší, ale všechny mají stejný cíl, a tím je uchování kvality, bez jediné ztráty. Mnoho z těchto teorií se ale shodují v několika faktorech, které platí obecně. Shrneme-li to, jedná se o světlo, teplo, vlhkost, pachy a vzduch. Dodrží-li se tyto základní body, které si níže důkladně rozebereme, čaji by se nemělo nic stát. Číst dále…