Jakou vodu použít při přípravě čaje?

Lidé se většinou rozhodují, zda si dají čaj černý, zelený nebo snad dokonce bílý. Snaží se zachovat staré postupy přípravy čaje, které právě díky tomu získávají jedinečnou chuť. Konzumenti se snaží rozeznat i minimální detaily v chuti jednotlivých druhů čaje. Každý detail je charakteristický pro ten, či onen druh čaje.  V neposlední řadě je důležité, v jaké podobě se čaj dostane k nám lidem. Způsob servírování ovlivňuje výběr i oblíbenost čaje. Nikdy ale nesmíme zapomenut na důležitou složku přípravy čaje, a tou je voda. Která je pro jeho přípravu ta nejlepší? Je teda podstatné, jakou vodou je nápoj z lístků čajového keře připravován?

Tradice, pocházející ze starověké Číny, praví, že nejlepší je čistá pramenitá voda z rychle tekoucí bystřiny někde v horách. V běžné praxi je toto ideální řešení nereálné. Vždyť asi jedna třetina lidí v České republice žije v panelové zástavbě. Člověk se teda musí rozhodnout, zda při přípravě čaje koupí balenou vodu nebo využijí vodu z místních vodovodů, popřípadě využijí vlastních podzemních vod.

První zastávku si udělejme u vlastností samotné vody, ale taky u postupu přípravy čaje. Ti, kdo vyznačují tradiční čajové postupy, ale taky laboratorní techniky zdůrazňují, že voda, kterou chceme využít při přípravě čaje, by neměla přesáhnout hodnotu pH 7. Pokud máme k dispozici vodu s větší hodnotou, je vhodné ji nejprve přefiltrovat. Díky tomu můžeme zabránit nepříznivým účinkům vody na chuť čaje, které ji znehodnocují, ale taky koncentrovat vysoké množství minerálních látek.

Čaj, připravený z příliš tvrdé vody, to je ta, jejíž hodnota pH přesáhne 8.5, má nepříjemně hořkou chuť. Filtrace je v tomto případě více než nutností. Pokud i po procesu filtrace je voda cítit po minerálech je jasné, že tato voda není v žádném případě vhodná pro přípravu tradičního čaje. Nyní je lepší sáhnout po balené vodě ze supermarketu. Majitelé studny s vlastní vodou ji mohou taky využít. Bude nutné ovšem dodržet pár základních kroků k zjištění, zda je voda vhodná pro přípravu čaje.

S výběrem vhodné vody je spojeno i několik nebezpečí, a proto by měl být každý opatrný. Volba balené minerální vody sebou nese takové riziko, že voda bude mít příchuť železa. V opačném případě, výběr vody balené, ale destilované, je voda zase moc měkká, což má za důsledek příliš mdlou chuť čaje. Nejideálnější volbou je teda voda pramenitá, nejlépe z horských potůčků, která je charakteristická neutrálním pH, ale taky výbornou chutí.

Odborníci mnohdy přistupují i k variantě vody kohoutkové, která v našich zeměpisných podmínkách může být nejlepší variantou pro přípravu výborného čaje. Mnohdy není ani nutné tuto vodu filtrovat, neboť její pH je dostačující. Pokud ovšem nepatříte k těmto šťastným domácnostem, které jsou obdařeny touto vodou, stačí si koupit jednoduchý filtr. Nikdy však nezapomínejte na nejzákladnější pravidlo, a tím je, že se má čaj vždy připravovat z čerstvě přefiltrované vody. Pak můžete dosáhnout jen té nejlepší chuti.

Zveřejnit odpověď