Ženšenový čaj

Ženšen je druhem rostliny, která patří do čeledi aralkovité. Lidově může být také nazýván jako všehoj ženšenový.

Jedná se také o jednu z nejznámějších léčivých exotických bylin, přičemž léčivé drogy nazývané například korejský ženšen, čínský ženšen nebo asijský ženšen pocházejí taky z této rostliny.

Pokud bychom se měli podívat na látky, které ženšen obsahuje, tak by se určitě jednalo o účinné látky typu peptidy, polysacharidy, antioxidanty, saponiny a tak podobně. Jako již bylo řečeno výše, ženšen je bylinou léčivou. Pokud se podíváme na jeho prokazatelněvyzkoumané účinky, tak se jedná například o působení na centrální nervovou soustavu, oběhový systém.

Dále imunitní systém, žlázy s vnitřní sekrecí a tak podobně. Samozřejmě i u ženšenu platí to, co platí zkrátka u všeho. Všeho moc může škodit. Pokud člověk užívá ženšen v doporučené míře, tak má blahodárné účinky, avšak pokud to s ním přeženete, tak se mohou objevit vedlejší účinky, které zahrnují nervozitu, nespavost, poruchy trávení, hypertenzi, neboli vysoký krevní tlak a tak podobně.

Nejčastěji se z této rostliny užívá určitě kořen, který je sušen na slunci. Tímto vlastně vznikne takzvaný bílý ženšen. Při jiné úpravě může vzniknout také červený ženšen. V lékárně můžete ženšen dostat jako kořenovou drogu, pilulky, sirupy, ženšenové extrakty, čaje a tak podobně.

Zveřejnit odpověď