Jak připravit yerbu maté?

Kdokoli, kdo má s přípravou záhadného nápoje z deštných pralesů aspoň trochu zkušenosti, potvrdí, že příprava yerby maté je opravdu rituál, jak má být. Pro Jihoamerické indiány, díky kterým o tomto nápoji víme, bylo odjakživa posezení u maté s přáteli symbolem pohostinnosti jako takové. Síla nápoje opravdu vynikne hlavně v kroužku několika přátel, ale nijak nezatracujeme osamělé doušky někde v tichu a ústranní – sílu dodají také a tělu prospějí stejně. Tomu všemu ale předchází ta správná příprava tohoto nápoje, které se budeme teď věnovat v několika odstavcích.

Tradice přípravy yerby maté z lístky cesmíny paraguayské, sahá hluboko do minulých dob. V Jižní Americe je skoro nejrozšířenější nápoj a v některých částech Argentiny se s ní lze setkat skoro všude a pořád.

yerba-mate-buenos-aires-detail

Díky tomu není překvapující existence velmi podrobné etikety, která zahrnuje právě servírování, pití i přípravu tohoto velmi osvěžujícího nápoje, který je blahodárný i pro lidský organismus. Zde se ale budeme zabývat jen procesem jeho přípravy. A je pak jedno, jestli si ji vychutnáte v lese, na horách nebo doma s rodinou.

Protože se maté rozšířila daleko za hranice Jižní Ameriky a mimo Latinské země, je možné se setkat se spoustou verzí původní přípravy, od celkem nevinných po vyloženě extravagantní návody. Maté je možné připravit podobně jako latté či ve formě, která připomíná trochu mojito. Někdo zase sáhne po kávovaru místo kalabasy, jiný milovník si maté připraví za studena. Možností je opravdu hodně. Pro začátek ale zůstaneme u postupu zcela klasického, který zůstává věrný i etiketě přípravy nápoje.

Jako první krok je potřeba si ujasnit, co všechno budeme k tomuto dílu potřebovat. Není nutné snad zdůrazňovat, že základem je samotná yerba maté. Bez ní by to opravdu nešlo. Je ideální v sypané formě. Dále se bude hodit větší šálek s vlažnou vodou a o něco větší nádobu s horkou vodou, ideálně někde mezi sedmdesáti a osmdesáti stupni.

stribrna-bombilla-18-cm-detail

Neobejdeme se také bez nádoby, ze které budeme výsledek našeho snažení pít. Nejlepší je přirozeně tradiční kalabasa, protože kdo ji vyzkoušel jednou, už nechce nic jiného. Měli bychom také mít po ruce tzv. bombillu. To je speciální „brčko“ zakončené sítkem, bez kterého se neobejde nikdo, kdo chce udělat opravdu to správné maté.

A teď už do práce. Nejdříve vezmeme kalabasu a asi do tří čtvrtin objemu nasypeme lístky maté. Není nutné materiálem šetřit, ale také kalabasu nepřecpěte – jakýkoli extrém se projeví na výsledné chuti.

Podstatným krokem, na který ale mnozí zapomínají, je důkladné protřepání naplněné kalabasy. Jen díky tomu může uvnitř nádoby vzniknout přirozený filtr a krom toho odpadne riziko toho, že ucpeme bombillu.

Po tomto protřepání můžeme vložit přímo bombillu. Na tomto místě je důležité, aby protřepané lístky v kalabase tvořily aspoň zhruba úhel 45 stupňů. Do volného prostoru nasměrujeme bombillu.

pruhovana-kalabasa-na-mate-detail

A teď nejdůležitější krok. Opatrně do kalabasy nalijeme (pozor!) vlažnou vodu a to v objemu, ve kterém se může plně vsáknout. Až pak nalijeme dovnitř horkou vodu, kterou můžeme dosáhnout až po samotný okraj kalabasy.

To je celé. Takto je nápoj ihned hotový a můžeme ho rovnou začít popíjet. Až se dostaneme úplně na dno, můžeme kalabasu opět dolít a připravit tak ihned další várku. Je jen potřeba nezapomenout a yerbou v nádobě nijak nemíchat.

Zveřejnit odpověď