Typy černého čaje

Černý čaj rozdělujeme hlavně podle technologie zpracování, dále podle oblasti a sklizně. Nevíte, co znamenají podivná slova a číslice na baleních černého čaje? S naším průvodcem budete přesně vědět, co kupujete.

Na chuť a kvalitu černého čaje má velký vliv velikost lístků – mladé vrcholové lístky jsou chutnější a výraznější. Pro rozdělení černého čaje do tříd je tedy zásadní, jak velké a jak zpracované listy obsahuje, a také jaký je podíl tipsů (vrcholových lístků). Systém zkratek vznikl v době masivního dovozu čaje z kolonií do Anglie a dnes se používá celosvětově.
Obecně platí, že čím více písmen ve zkratce, tím lepší čaj, ale pozor – zkratky mluví pouze o velikosti lístků, o chuti ale rozhoduje i fermentace a další kroky zpracování. Ani ty nejmenší lístky tedy nejsou zárukou, že právě tento čaj si oblíbíte.

Ty nejjemnější čaje

 • FOP (Flowery Orange Pekoe) – čaj z terminálních pupenů s prvním lístkem, velmi jemný
 • GFOP (Golden Flowery OP) – totéž, ale terminální pupeny jsou „zralejší“ – zezlátlé
 • TGFOP, FTGFOP, SFTGFOP (T = Tippy, F = Finest, S = Special) – čaje s velkým podílem zlatavého tipsu, Special je nejkvalitnější

Silnější čaj pro zkušené

 • OP (Orange Pekoe) – čaj z větších, dlouhých lístků, který se sklízí po rozvinutí terminálního pupenu
 • P (Pekoe) – má kratší a hrubší listy
 • FP (Flowery Pekoe) – mladé, ještě svinuté lístky
 • S (Souchong) – čaj z velkých, málo svinutých listů, zároveň tzv. kouřový čaj – připravuje se uzením lístků v kouři

Zlomkové čaje

Na rozdíl od předcházejících tříd neobsahují zlomkové černé čaje celé lístky, ale jejich různě velké části až po drtě a čajový prach. Liší se od sebe zpracováním.
 • GFBOP a GBOP (Golden Flowery / Golden Broken OP) – nejvyšší třída zlomkových čajů, vysoký obsah tipsu, jde spíše o lístky poškozené při přípravě kvalitnich caju
 • TGBOP a TGFBOP (T = Tippy) – totéž s vysokým množstvím zlatavého tipsu
 • BP a BOP (Broken /Orange/ Pekoe) – zlomkový čaj z velkých lístků, sekaný či drcený
 • OF (Orange Fannings), PD (Pekoe Dust), RD (Red Dust), FD (Fine Dust), BMF (Broken Mixed Fannings) – čajově drtě a prachy, často používané do čajových sáčků nebo lisované do kuliček a cihliček. Nejnižší třídou je BMF – směs různých poddruhů či oblastí pěstování.černý čaj

Oblasti a sklizně

Pokud už víte, jakou chuť máte u černých čajů nejraději, můžete si vybírat podle oblastí či sklizní. Každá čajová oblast má svá specifika – například africké černé čaje jsou drsné a zemité, indické mají spíše plnou chuť….
Dokonce i plantáže ležící nedaleko od sebe mohou poskytovat rozdílnou chuť čaje. Díky vlivu počasí odborníci rozeznávají podobně jako u vína oblasti, podoblasti i ročníkyčaje.
Na některých oblastech se sklízí vícekrát do roka (až čtyřikrát) a zde platí, že čím ranější sklizeň, tím kvalitnější a více ceněný čaj: zatímco čaje z první sklizně (first flush) jsou záležitostí pro labužníky, čtvrtá (autumnal) se používá už jen do směsí.

Zveřejnit odpověď