Čaj matcha a hubnutí?

Zelené čaje se již po dlouhou dobu řadí na čestné místo v rozpisech výživových specialistů. Jestliže se více či méně rozhodnete změnit svůj jídelníček a celkově životní styl, pak je velmi pravděpodobné, že si najdete cestu k zelenému čaji. Zelený čaj v sobě obsahuje velké množství antioxidantů, funguje jako prevence rakoviny či pro zmírnění stárnutí kůže. To jsou ovšem pouze některé vybrané účinky, kvůli nimž je zelený čaj po celém světě tak oblíbeným čajem. Z tohoto pohledu se jedná asi o nejzajímavější možnou volbu, protože všechny uvedené efekty jsou v případě zeleného čaje poměrně výrazné. Pravidelné pití matchy dokáže v lidském těle nastartovat intenzivnější spalování tuků.

Jestliže tedy máte problém s nějakým tím kilem nad optimální váhu, stojí před vámi dvě možnosti. Buď rapidně omezíte svůj energetický příjem a proškrtáte svůj současný jídelníček, nebo se můžete zaměřit na druhou možnost, kterou představuje zvýšení energetického výdaje. A přesně v tom druhém případě vám může být velice nápomocný japonský práškový čaj matcha.

Podle mnoha klinických studií již jediný šálek tohoto práškového zeleného čaje dokáže přibližně čtyřikrát zefektivnit přirozenou termogenezi lidského těla, což je proces, jenž můžeme lidově označit jako schopnost organismu spalovat kalorie.

A jak je něco takového vůbec možné? V čem je matcha oproti klasickému zelenému čaji tolik odlišná a specifická? Odpověď na tyto otázky je poměrně jednoduchá, protože na rozdíl od obyčejného zeleného čaje se v případě matchy nápoj konzumuje včetně rozdrcených lístků. Do lidského těla se díky tomu dostane přibližně desetinásobně více zdraví prospěšných látek.

Ovšem představa, že se od rána do večera budeme přejídat, aby naše tělo spasil jediný malý šálek matchy, je naprosto mylná. Jestliže to se zhubnutím myslíme upřímně, pak se každopádně nevyhneme tělu prospěšnému pohybu. A přesně v tento okamžik ke svému slovu přichází síla matchy.

Za normálních okolností lidské tělo spaluje kalorie tempem přibližně mezi osmi až deseti procenty celkového denního výdaje. Když se ovšem do jídelníčku nebo pitného režimu zapojí čaj matcha, zvýší se zmíněná procenta do rozmezí mezi 35 až 43%. Spalování kalorií tedy bude přibližně čtyřikrát účinnější s čajem matcha. Matcha též slouží jako výborný zdroj energie, jenž má výrazný vliv na naši výdrž během fyzické aktivity, a proto je celkem pravděpodobné, že k popsanému zrychlení metabolismu získáte pro cvičení i více sil a energie. Další vědecké studie se zaměřovaly na přímou souvislost mezi spalováním tuků a pitím matchy přímo po ukončení fyzické aktivity a výsledná zjištění ukázala, že šálek matchy vypitý ihned po dokončení cvičení dokýže objem samotného spalování tuků zvýšit k pětadvaceti procentům.

V souhrnu se jako ideální cesta pro zhubnutí ukazuje kombinace zapojení fyzických aktivit a popíjení matchy, klidně i třikrát denně. Získáme tím mnohem více sil pro samotné fyzické aktivity a svému organismu pomůžeme s tempem spalování kalorií. Ideální proto je matchou nahradit některé jiné nápoje, které pijete během celého dne. Rozhodně není nutnost si jí připravovat pouze podle přísných pravidel japonského čajového obřadu, což by leckoho mohlo odradit. Vynikajícím způsobem chutná matcha v řadě variant, nebo jako jedna z ingrediencí jiných nápojů.

Zveřejnit odpověď