Buddhističtí mniši dosáhli v Japonsku dokonalosti v umění přípravy čaje matcha. Vychutnávání čaje matcha se dá označit za nezapomenutelný zážitek, který si ovšem můžete přenést klidně i domů. Stačí se jen držet jasně daného postupu a mít vždycky po ruce všechno potřebné vybavení. Nikdy se nesmí podcenit ani sebemenší detail při přípravě. Právě na detailech často závisí úspěch celé akce. Zásady vhodné přípravy této čajové speciality v Japonsku se postupně vyvíjely stovky let. Je nutné se jim nejprve několik minut věnovat.
Čaj matcha je tvořen zrníčky mimořádně jemného čajového prachu a i jeho příprava se vyznačuje několika specifickými odlišnostmi, s nimiž se během chystání klasického zeleného čaje nesetkáme. Ta asi úplně nejvýraznější odlišnost je poměrně jasná: během čajového rituálu s matchou se nezalévají čajové lístky, abychom je nechali pouze vylouhovat a nálev následněslili, ale místo toho se čajový prášek rozšlehá a nápoje je rovnou přichystaný k přímé konzumaci. S tímto základním rozdílem je poté spojená i druhá podstatná odlišnost. Pro správnou přípravu čaje matcha je nutné speciální vybavení, bez něhož se v případě jiných druhů čaje klidně můžeme obejít.
Z toho důvodu doporučujeme, abyste se spolu s prvním objednaným balením matchy porozhlédli po tzv. chasenu, což je speciální čajová metlička vyrobená z bambusu, která se stane velice důležitým pomocníkem. Pouze tvar tohoto chasenu bude zárukou toho, že se matchu podaří vyšlehat do dostatečné míry, do jaké je nutné. Tvar chasenu byl upravován po dlouhá staletí, až byl doveden k dnešní dokonalosti. Další důležitou pomůckou je tradiční stojánek na chasen, jenž zajistí, aby po každém použít chasen dostatečně vyschnul a jeho životnost se tím prodlužuje.
Samotný postup přípravy už pak není až tak náročný na jednotlivé kroky, ale spíše je důležité při našich prvních pokusech získat do ruky určitý cit a švih. Samotná příprava se skládá ze dvou základních fází. V první budeme muset naši matchu pečlivě prosít přes čajové sítko. Ve druhé fázi se musí to, co zbyde, rozmíchat velice pečlivě v čajové misce.
Bude zapotřebí přibližně jeden gram matchy na každých sto mililitrů výsledného nápoje. Na začátek je třeba si odměřit potřebné množství čaje, které za pomoci chashaku, tedy tradiční bambusové čajové misky, důsledně prosejeme čajovým sítem a potom už můžeme začít vařit vodu.
Vždycky je nutné mít na paměti jednoduché pravidlo – pro přípravu čaje matcha je podstatné mít nachystanou co nejměkčí vodu. Ideální volbou tedy může být měkká přírodní, minerální voda. Jestli nám opravdu nezbývá jiná volba než voda z kohoutku, musíme ji alespoň prohnat filtrem. Kdyby nebyl k dispozici ani ten, bude zapotřebí se přebytečného chloru zbavit převařením. Nádobu s vodou vždy přivedeme až k varu a následně ji zchladíme na přibližnou hodnotu osmdesáti stupňů, jež představuje ideální teplotu pro vlastní přípravu.
Dále se do misky chashaku nasypou dvě lžičky matchy. V případě, že bychom odměřovali obyčejnou čajovou lžičkou, pak by měla stačit lžička pouze jedna. Zalijeme připravenou horkou vodou a vezmeme do ruky metličku. Pohybem vycházejícím z celého zápěstí rychle vyšleháme zelený prášek odspodu směrem nahoru, aby se na hladině misky utvořila zelená pěna. Stačí pouze několik vteřin. Nutné ovšem je, aby se rozmíchal kompletně všechen prášek. Pokud byste měli k dispozici po ruce kostku ledu, můžete jí přidat, čímž vytvoříte osvěžující ledový čaj.