Rooibos – výborný nápoj bez obsahu kofeinu

19. 09. 2013 | Čaje, Nezařazené | Žádný komentář »

Roobois vlastně ani pořádně čaj není. Ale jistě se s ním mnoho lidí setkalo nebo jej dokonce pijí a nazývají čajem. Lístky, které se získávají z keře rostoucí v jižní Africe nazývaném latinsky aspalathus linearis je velmi podobný čajovníku, jak vzhledem, tak i jeho blahodárnými a léčivými účinky na lidský organismus, které jsou vědecky dokázány. Je možné ho sehnat v klasické čajoven, ve specializovaných prodejnách s čajem, ale i v klasickém supermarketu. Synonymem pro tento čaj bez kofeinu je název Červený čaj, pod kterým se s ním často setkáváme.

Tento druh čaje se vyskytuje jak v podobě sypaného čaje, tak v podobě nálevových sáčků. Můžete si pochutnat na tradičním rooibosu nebo si můžete vybrat variantu s příchutí vanilky, medu, případně různých druhů ovoce.

Velkou výhodou, a právě proto se taky stal tak populární, je to, že v tomto čaji se nenachází ani malá částečka kofeinu. Pokud nesmíte konzumovat kofein, ať už ze zdravotních důvodů nebo kvůli náboženství, je tento nápoj žádoucí variantou. Pro své složení bez kofeinu je též vhodný pro děti.

Velkou popularitou, v našem prostředí, se ale chválit nemůže jen kvůli nepřítomnosti kofeinu v nápoji, ale především díky jeho pozitivním účinkům na lidský organismus, které v sobě nápoj obsahuje. Jeho obliba se tak stává monstrózní mezi všemi generacemi.

Má mnoho pozitivních účinků, díky kterým si jej lidé oblíbili. Je to například velké množství minerálních látek. Dále taky pomáhá při boji s obezitou, bolestech hlavy, vyčerpáním nebo naopak při problémech se spánkem. Toto je jen malý výčet všech superlativ, které můžeme o nápoji, který se na evropském kontinentu vyskytuje déle než jedno století, říci.

Pozitivní účinky jsou potvrzeny jednak lékařskými výzkumy západního světa, ale rostlina aspalathus linearis, ze které se nápoj připravuje, je po dlouhá staletí známá v jižní Africe. Zde je s velkým zájmem využívána v tradiční medicíně. V těchto odlehlých částech světa rostlinu využívají i pro léčení alergie, astmatu, koliky nebo srdečních onemocnění.

Díky těmto mnoha pozitivním účinků se rooibos stal předmětem vědeckého a laboratorního zkoumání. Zkoumáním bylo prokázáno, že spolu s antioxidanty v něm obsažené, můžeme najít látky, posilující imunitní systém lidského těla.

Díky nespočetnému množství vědeckých studií, které jsou prováděny po celém světě v těch nejlepších laboratořích, se taky ukázalo, že v budoucnu bude rooibos hrát významnou roli v boji proti rakovině. Bylo zjištěno, že rostlina aspalatha linearis obsahuje látky, které uklidňují, jinak rychlý, rakovinový vývoj. Zatím ale nemůžeme tvrdit, že by pití nápoje rooibos, ať už každodenního nebo občasného, vedlo k prevenci vzniku rakovinových buněk.

Potravinový průmysl není hlavním odbytištěm a místem uplatnění čaje Foibos. V neposlední řadě se dá využít i v kosmetickém průmyslu, kde napomáhá ke snižování stárnutí pokožky. To se děje aplikací extraktu na lidskou pokožku.


Zanechte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.