Sypaný mátový čaj

Máta je rodem aromatické byliny vlhkých nebo mokrých míst, která má typické čtyřhranné chlupaté lodyhy. Řadíme ji do čeledi hluchavkovitých. Pokud bychom se měli bavit o rozšíření, tak ji můžeme najít mimo tropické oblasti například na severozápadě Afriky, v oblastech Euroasie, v Austrálii, v Americe anebo třeba na Novém Zélandu.

Máta je známá především díky mátovému čaji. Jedná se o klasický bylinný nápoj, který vzniká odvařováním čerstvých nebo sušených lístků nebo kvetoucí natě z máty peprné.

Jedná se o vskutku slavný a oblíbený nápoj, přičemž například v Maroku je mátový čaj národním nápojem. U mátových čajů se můžeme bavit také o léčebných účincích. V listech se totiž nachází poměrně veliké množství silic, zhruba něco kolem jednoho až dvou a půl procent. Jedná se především o menthol. Tento může blahodárně působit například vylučování žaludečních šťáv, trávící ústrojí a také může působit protizánětlivě.

Mátový čas si samozřejmě můžete po nasbírání máty udělat sami doma nebo zakoupit. Mátové čaje jsou také velice dobré například při nachlazení, kdy vám mohou výrazně ulevit, uvolňují křeče a napětí, zmírňují menstruační bolesti, pomáhají při nadýmání, nevolnosti a nechutenství. Velikým způsobem mírní také zažívací potíže po těžkých a tučných jídlech.

Zveřejnit odpověď