Najděte ideální způsob skladování rooibosu

Krabička na radiátoru, papírový sáček na poličce vedle sporáku, vlhký špajz. Tak vypadají některá z těch nejméně vhodných míst kde uskladnit váš roiboos. Tedy v případě, pokud chcete, aby si i dlouhé měsíce po nákupu uchoval svoje nezaměnitelné aroma a chuť. I když skladování roiboosu určitě není žádnou tajemnou discíplinou, se kterou byste se museli seznamovat během dvouhodinového rozhovoru s majitelem čajovny, určitých doporučení je přece jenom dobré se držet.  Díky tomu už nikdy nebudete muset mít obavy o to, jestli už váš oblíbený druh roiboosu nevyčichl nebo není cítit po česneku, vedle kterého měsíce ležel.

Roiboos sice není tak úplně přesně čaj, ale pokud se ptáme po ideálním způsobu jeho uchovávání, rady od zkušenějších pijáků tohoto nápoje možná přece jenom budou znít podobně. Směs pro přípravu roiboosu je zkrátka pořád sušeným bylinným materiálem, který v případě nevhodného uskladnění samozřejmě brzy může podlehnout zkáze. Nicméně i v situacích, kdy se vám podaří materiál uchránit například před hrozbou plísní, můžete stále ztratit docela dost. Především vůni a chuť, což za tu trošku pozornosti věnované uskladnění určitě stojí.

rooibos-hot-chocolate-detail

V prvé řadě je dobré popřemýšlet nad tím, jak často ten který druh roiboosu pijeme, a podle toho se při hledání toho nejvhodnějšího místa v bytě rozhodnout. I když i roiboos samozřejmě s postupem času podléhá oxidaci, což se může podepsat na jeho síle, určitě se tak neděje v žádném zběsilém tempu. Pokud tak máte krabičku s pár desítkami nálevových sáčků, a denně z nich třeba pět šest spotřebujete, tak si se skladováním roiboosu určitě nemusíte dělat žádnou velkou hlavu.

Stačí myslet na to, že obecně je důležité, aby váš roiboos stál na suchém, ale zároveň v žádném případě na příliš teplém, místě, na kterém nepřijde do styku se slunečními paprsky. Spolu s tím bychom také měli vědět, že směs pro přípravu roiboosu velice snadno pohlcuje okolní pachy, a proto jednou z nejdůležitějších zásad jeho vhodného skladování je právě ohlídat to, aby byl nejlépe vzduchotěsně oddělen od okolního prostředí.

Pokud si toto všechno shrneme, tak například naprosto nevhodné, a bohužel zároveň stále poměrně rozšířené, je skladování roiboosu v papírovém sáčku ledabyle sepnutém sponkou. Který navíc leží na poličce přímo nad sporákem, a ještě k tomu třeba vedle několika stroužků česneku. Podobně nešťastné může být třeba umístění roiboosu do nádobky z průhledného skla na okenní parapet. Možná to na pohled může vypadat pěkně, ale čiré sklo jednak nezamezí přístupu slunečního světla, a navíc blízkost topení jenom napomůže další degradaci naší směsi.

rooibos-earl-grey-detail

Pokud se proto ptáme, kde je naopak vhodné roiboos umístit, pak můžeme doporučit třeba jakoukoliv suchou spíž, a spolu s tím třeba plechovou dózu nebo klidně skleněnou nádobku, ale určitě ze skla tmavého. Pak nám v takových podmínkách roiboos klidně vydrží třeba celý rok.

Na závěr pro jistotu ještě připomeňme, že pokud se rozhodneme pro skladování zvolit nádobu, ve které už jsme dříve měli čaj nebo kávu, je potřeba ji důkladně vymýt. Ale nikdy za pomoci saponátu! Úplně postačí horká voda, a pak především nádobu nechat pořádně vyschnout.

Zveřejnit odpověď