Účinky rooibosu na alergie

Odehrávají se u vás jarní měsíce tradičně ve znamení ucpaného nosu a zarudlých očí? Brání vám často sezónní alergie v tom, aby jste si užili svůj volná čas opravdu naplno? Anebo vás naopak trápí spíše alergie na jídlo, díky kterým kolikrát musíte hlídat každé svoje sousto? Potom k vám pomoc může dorazit z možná tak trochu nečekané strany. Roiboos totiž není jen vynikající zdroj antioxidantů nebo nápoj dodávající sílu ve chvílích, kdy se vám jí nedostává, ale jeho popíjení svědčí také právě alergikům! Především v Japonsku je díky tomu roiboos mezi alergiky velice populární, a to nejenom díky tamní dlouhé čajové tradici.

Roiboos je dodnes neodmyslitelně spjat s hornatou oblastí Cederberg rozprostírající se severně od Kapského města. Protože i velká část dnes dostupného roiboosu pochází právě odsud, můžeme při  čtení o jednotlivých jeho odrůdách velice často narazit na barvité popisy tamních podhorských mýtin, kde se zrodil. Mnohé milovníky roiboosu trpící alergiemi nicméně u četby podobných řádků možná napadne, že právě jim by se v těchto končinách asi nedýchalo úplně nejlépe.  A přitom právě jim by keř čajovníkovce mohl posloužit nejlépe.

zeleny-rooibos-red-fruits-detail

Pravidelné pití nálevu roiboosu totiž podle dostupných studií výrazně stimuluje tvorbu cytochromu P540. Ačkoliv podle svého kostrbatého jména tato látka může na první pohled působit trochu podezřele, ve skutečnosti jde z hlediska působení na organismus člověka o mimořádně důležitý enzym, který napomáhá metabolickému zpracování alergenů. A spolu s tím proto také zlepšení celkového stavu alergie.

Z mé nabídky rooibosu doporučuji Red Fruits a červený rooibos.

Z toho důvodu je zejména v Japonsku roiboos mimořádně populární nikoliv pouze díky svým stimulujícím nebo naopak zklidňujícím účinkům, ale v neposlední řadě také proto, že touto cestou dokáže zmírnit projevy alergií na pyl, stejně jako mnoha dalších chronických alergií, ale dokonce také astmatu. Svůj význam přitom nemá „pouze“ v samotné schopnosti potlačovat akutní příznaky alergie, ale podobně důležitou roli může roiboos sehrát i v prevenci těchto alergií.

Způsoby, kterými se rozhodneme roiboos užívat v boji s alergií se přitom neomezují jenom na pravidelné popíjení šálků roiboosu několikrát denně. Zkušenosti alergiků, jež jsou zároveň milovníky roiboosu totiž potvrzují, že možností ve skutečnosti existuje celá řada.

Pixmac000036272631

Například pokud vás akutně trápí ucpaný nos nebo senná rýma, postačí vzít trochu vlažného roiboosu, nakapat jej do nosních dírek a nechat jej zde chvíli působit.

Pokud vás však momentálně trápí spíše problémy s kůží, at‘ už jde o nepříjemné svědění nebo přímo výskyt ekzému, zkuste roiboos spojit s vaší koupelí. Je možné třeba přidat několik čajových sáčků roiboosu přímo do samotné koupele. Anebo postižená místa několikrát lehce opláchnout vychladlým roiboosem, případně si také připravit obklady nasáklé právě roiboosem.

Úlevu však kromě svědící kůže roiboos může přinést také vašim podrážděným očím. Opět je vhodné namočit kousek jemnější tkaniny nebo houbičky do připraveného nálevu roiboosu, a několikrát takto lehce potřít oční víčka. Pokud byste se však náhodou ocitli na pustém ostrově, kde kromě podrážděných očí máte pouze několik sáčků roiboosu, ale už žádnou vodu ani hadřík, je dokonce možné zkrátka přiložit na bolavé oči samotné sáčky. I tak by se po nějaké době měly dostavit pocity úlevy.

Zveřejnit odpověď