Nejznámější čajové plantáže a zahrady v Číně

Patříte-li mezi skutečné milovníky čaje, jistě kromě různých druhů čaje znáte taky místa, kde se čaj pěstuje. Všichni, i ti, kteří patří ke klasickým konzumentům čaje, se jistě shodnou na tom, že právě Čína patří mezi nejznámější zemí, odkud vzešlo spoustu druhů toho nejkvalitnějšího čaje. Některé plantáže jsou tak staré, jako lidstvo samo. Můžeme je datovat až dva tisíce let zpět. Čína si proto prvenství, co se pěstování čaje týče, rozhodně zaslouží a právem ji patří přední příčka. I když ostatní čajové velmoci nejsou taky zanedbatelné. Připomeňme si některé oblasti, kde se pěstování čaje stalo téměř životním stylem. Právě po stopách, kde vznikly ty nejlepší čaje, by se měl vydat každý, kdo je milovníkem čaje. Seznamte se s těmi nejznámějšími oblastmi, které jsou s čajem bezesporu spojeny.

Provincie Yunnan je velmi známou provincií, o které se mluví již v dávné minulosti. Tato oblast se nachází na jihozápadě země. Odtud pochází černý čaj, který se poté dostává do ostatních koutů světa. Čaj z této oblasti má specifickou kouřovou vůni. Kromě jedinečného čaje je tato oblast známá především tím, že zde poprvé světlo světa spatřil nápoj připravený z čajových lístků.

Překrásné mraky Jihu je přesný překlad názvu provincie Yunnan. Právě zde se objevil první keř, z jehož lístků se dal připravit legendární nápoj, čaj. Tato doba se datuje asi dva tisíce let dozadu. Dobu připomínají také původní čajovníky, které jsou nejstarší na celém světě. Jejich stáří je minimálně osm set let a maximálně tisíc sedm set, přesně se to nedá určit. Tyto keře pamatují starověké panovníky Číny.

Produkce čaj v této provincii je velmi důležitý. Jedná se o hlavní produkt, který se odtud vyváží a pro zdejší obyvatele je to téměř jediný způsob obživy. Čaj ke koupi zde naleznou návštěvníci na každém kroku.

Plantáže v Hangzhou jsou asi druhé nejznámější v celé Číně. Proto pokud se vydáte po stopách čaje, rozhodně si tuto oblast nesmíte nechat ujít. Z těchto legendárních plantáží pochází čaje, jako například Long Jing, který se dá do češtiny přeložit jako Dračí studna.

Nejenom provincie, ale také jezero se jmenuje Hangzhou. Toto místo byste našli asi padesát kilometrů jihozápadním směrem od Šanghaje. Jako téměř každý čaj, tak i Long Jing, který odtud pochází je zahalen legendou o jeho vzniku. Císař se jednou přestrojil za chudáka a vydal se do těchto míst. Ubytoval se v chýši jednoho zdejšího obyvatele. V noci se císaři zdálo neustále o drakovi, který se uhnízdil v okolí. Ráno, jakmile císař vstal, nechal místo přejmenovat na Dračí studnu.

Sběr kvalitního bílého čaje má svá pravidla. Proto pokud chcete tuto akci vidět, musíte se sem vydat na přelomu března a dubna. Možná je to kvůli legendě, ale spíše kvůli chuti čaje, byl vždy servírován na císařském stolci.

Čína je přímo čajovou velmocí. A není zde jen jedno místo, kde se pěstuje. Ale hned několik. Čajové plantáže může člověk nalézt jak na jihu země, tak i na ostrově Shandong. Přesné číslo nám udává rovných dvacet čajových provincií po celé Číně. Těchto dvacet oblastí se dále dělí na čtyři hlavní oblasti. Jedná se o již zmiňované provincie na jihozápadu, ale také o provincie Lingnan, Jiangbei a Jiangnan.

Poslední z výše uváděných oblastí se nachází v jižní části středního a jižního toku řeky Yangtze. Právě tato oblast, Jiangnan, je považována za jednu z nejúrodnějších čajových oblastí na světě. Občas se tady pěstují odrůdy černého čaje, ale oblast se specializuje na produkci čaje zeleného.

Wulong, který pochází z oblasti Lingnan je oblíbeným nápojem mnoha čajových fanoušků. Po stopách tohoto druhu čaje  se budete muset vydat do provincie Gaunagdone, Guangxi nebo Fujian.

Zveřejnit odpověď