Yerba maté – účinky na lidské zdraví

U indiánů v Jižní Americe je známá už stovky či tisíce let. Nakonec, bez nápoje z lístků cesmíny paraguayské a osvěžujícího nápoje z ní si zdejší život už nelze ani představit. I tak se ale s výsledky zkoumání yerby maté moderní vědou setkáváme až v celkem nedávné době. A teprve v osmdesátých letech dvacátého století přichází vědecké týmy s dostatkem důkazů o tom, jaké na nás má tento čajový nápoj blahodárné účinky. Maté zahání únavu i hlas, takže je dobrým pomocníkem při boji s obezitou. Kromě toho funguje jako špičkový antioxidant a je schopna pomoci i jako prevence rakoviny.

Například v Argentině je yerba maté asi nejrozšířenějším lidovým nápojem a kromě masivní obliby se tento tradiční nápoj indiánů může pochlubit také opravdu dlouhý seznamem vitaminů a minerálů, které obsahuje. Díky obsahu vitaminů od A po E a také vápníku či železu už bude asi většina z nás jasné, že právě yerba maté je dodnes jedním z nejvíce doporučovaných a nejsilnějších darů, za který lze v dnešní moderní době poděkovat přírodě tropického pralesa.

yerba-mate-pure-power-detail

Je ale pravdou, že indiány jako takové nechá celý tento výčet zajímavých zdravotních efektů asi naprosto chladnými. Oni znají dopady nápoje maté už od svých babiček, takže nepotřebují moderní analýzy. Ovšem v našich krajích znamená maté stále trochu neznámou a je tu trochu záhadnou substancí, takže znát její efekty rozhodně nebude nikomu na škodu. Aspoň tedy ty dopady, díky kterým se v našich krajích řady jejích příznivců stále rozšiřují.

Maté vděčí za svou popularitu v první řadě schopnosti zahánět únavu a pocit hladu. Proto ji vyhledávají stále více ti, kteří se chtějí zbavit přebytečných kil a hledají přirozenější cestu než stálé cpaní se léky. Krom toho už mnohé vědecké studie opakované prokázaly, že pravidelná konzumace nálevu cesmíny paraguayské snižuje tempo, kterým se v našem těle ukládají nové tuky. Navíc umí podobným způsobem také redukovat hladinu cukru v krevním řečišti.

Ovšem pití yerby nemusí být řízeno jen nějakým konkrétním účelem. Určitě nám zvedne náladu i tehdy, když nám obezita rozhodně nehrozí ani nás netrápí. Nálev obsahuje kromě jiných látek také deriváty kofeinu, takže nápoj se hodí pro ty chvíle, kdy začínáme pociťovat únavu, ovšem potřebujeme také ještě nějakou dobu fungovat.

rucne-vyrobena-hlinena-kalabasa-detail

Lístkům maté se dostalo zasloužené pozornosti skrze možnost snížení cholesterolu v krvi. Už popíjení jednoho šálku yerby maté třikrát za den po dobu aspoň čtyřiceti dnů může výrazně redukovat cholesterol. Tyto výsledky získala studie objednaná americkou asociací pro zdraví srdce.

Na závěr neuškodí zmínka o jedné nedávné novince. Podle vědců z university v Illinois je maté velmi dobrá jak pro prevenci, tak i léčbu rakoviny tlustého střeva. V případě Evropy je tento problém poměrně aktuální. Nápoj totiž za prvé snižuje zánětlivost postižených tkání, za druhé umí likvidovat přímo buňky postižené rakovinným bujením.

Zveřejnit odpověď