Rooibos – zdravotní účinky

Roiboosu se v horských oblastech severně od Kapského města, odkud tento bylinný čaj pochází, odnepaměti přezdívalo horský čaj. I když holandští přesídlenci zde po vzoru místních poprvé sáhli po šálku roiboosu jednoduše proto, že připomínal čaj, mezi starousedlíky roiboos odjakživa představoval něco důležitějšího. Pro domorodce totiž byl nápoj připravený z keře aspalathus linearis vždycky především tradiční součástí lidové medicíny. A celá řada velkých výzkumů dvacátého století skutečně potvrzuje, pravidelné popíjení roiboosu skutečně dokáže vydatně pomoci lidskému zdraví. A to nejenom díky tomu, že jde o vynikající zdroj mnoha vitamínů a minerálů. Roiboos vám totiž dokáže účinně pomoci třeba při bolestech hlavy, nespavosti nebo dokonce kožních problémech nebo alergiích.

Velkou výhodou roiboosu ve srovnání s čajem je prostá skutečnost, že neobsahuje kofein. Ačkoliv šálek roiboosu podobně jako například zeleného čaje také obsahuje množství antioxidantů nebo vás ve slabé chvilce během dne dokáže nabudit k dalším výkonům, právě úplná absence kofeinu je jedním z mnoha důvodů, proč si po celém světě získává stále silnější oblibu.

Protože zároveň vypadá i chutná relativně podobně jako klasický čaj, je roiboos samozřejmě výbornou alternativou čaje u našich nejmenších. Vědci navíc poměrně nedávno zjistili, že roiboos dokonce přímo disponuje některými účinky, díky kterým je zvlášť vhodný právě pro děti a třeba i miminka. Špetka roiboosu přidaná do mléka  tak například pomáhá proti kolice, navíc má samotný nálev protizánětlivé účinky a díky jeho šetrnosti jej bez obav můžeme použít právě na dětskou pokožku.

Roiboos nicméně neposlouží jenom dětem. Většina z jeho pravidelných pijáků potvrzují ústup pravidelných bolestí hlavy, stejně jako zlepšení spánku u těch, kteří trpí nespavostí. Obecně je dobrým pomocníkem každého, na koho mají políčeno nejrozšířenější civilizační choroby. Riziko infarktu, ale tře i revmatické obtíže, vysoký krevní tlak, ale třeba i psychické vyčerpání z přemíry stresu. Tak vypadají jen některé z obtíží, které můžete začít řešit právě pravidelným popíjením roiboosu.

A právě díky tomu, že roiboos neobsahuje žádný kofein, nemusíte mít žádné obavy o to, kolik roiboosu je vlastně vhodné vypít. Pokud vám roiboos chutná, můžete denně vypít klidně třeba pět šest různě připravených šálků, a svému zdraví tím pořád jedině prospějete.

Pravidelné popíjení roiboosu má samozřejmě svůj význam třeba už proto, že jde o nápoj doslova nabitý mnoha zdraví prospěšnými látkami. Především vitamínem C, ale kromě toho také dlouhou řádkou minerálních látek zahrnující třeba vápník, železo, draslík nebo zinek.

Díky svému neobvyklému složení potom roiboos mimo jiné brání tomu, aby se v našem těle hromadily nejrůznější škodlivé látky, obecně napomáhá čištění organismu a celkově posiluje váš imunitní systém.

Samostatnou kapitolou je léčebný potenciál roiboosu v boji s kožními nemocemi. Konkrétně potom jde především o akné nebo nejrůznější ekzémy. Roiboos tady pomáhá jednak coby nápoj, a tedy skrze vnitřní užití, ale stejně tak můžeme doporučit také jeho užití vnější, tedy přímé potírání postižených míst.

Na úplný závěr potom ještě dodejme, že v posledních letech se také stále častěji skloňuje role roiboosu při udržování optimální tělesné hmotnosti. Jde totiž o vyhledávaný doplňek výživy, který dokáže tlumit nutkání k přejídání.

Zveřejnit odpověď