Gua Pien je druh čaje, který se řadí mezi zelené. Původ tohoto čaje je opřen o legendu, která praví, že čaj zastavil hladového draka. Ale ne svou chutí, ale výraznou vůní, které se z něj line. Nejen chuť, vůně, ale i tvar jednotlivých lístků, díky nimž je tak netypický, se zapsal na přední místo mezi čaje. Mnohým pozorovatelům lístky připomínají semínka z melounu. Podle něj se také čaj pojmenoval. V překladu totiž čaj znamená Melounová semínka. Proto pokud se vydáte do místních čajoven, vždy se ptejte po Melounových semínkách. Jako jeden z mála, se čaj Gua Pien získává jedině z lístků, nikoliv z pupenů, které bývají na vrcholcích jednotlivých větví.
Čaj Gua Pien rozhodně zaslouženě patří mezi desítku nejlepších čajů pocházejících z Číny. Jedná se nejen o chuť, aroma, ale také historii samotného čaje. Jeho počátky totiž sahají do dávné minulosti, do doby, kdy v Číně vládla dynastie Tang. Stejně jako mezi odborníky, tak se čaj často objevuje i v umění. Přesněji v básnické tvorbě. Zde je tento druh čaje velmi populární, a často je tématem mnoha básní, kde se objevuje jako zpodobnění zeleného čaje. To je jeden z mnoha důvodů, proč se tento druh zeleného čaje podával na císařském dvoře. Byl dokonce tak oblíbený, že i manželka císaře Guangxu si ho oblíbila natolik, že to byl jediný nápoj, který ona pila. Považovala jej za něco neobvyklého, vzácného a brala ho jako každodenní součást svého jídelníčku, na kterém měl své výsadní místo. Ale i další osobnosti si oblíbily tento nápoj. První premiér Čínské lidové republiky Zhou Enlai si ho dokonce vyžádal jako poslední přání před svou smrtí.
Stejně jako mnoho dalších čajů, tak i tento je zahalen do tajemství legendy o jeho vzniku. Rozhodně i to je velkým lákadlem pro mnoho nezasvěcených a váhavých jedinců. Mnoho turistů slyší na tajemství a legendy, a právě proto si tento druh vyberou. Příběh začíná v jedné malé vesnici v západočínské oblasti Anhui, kde lidé nemohli spát klidně.
V blízkosti vesnice se tyčila vysoká hora, která ve svém nitru měla jeskyni, kterou si vybral jeden drak, který byl nenasytný a měl pořád hlad. Logicky nejblíže mu byla vesnice. Často si proto zašel pro nějakou zvířecí pochoutku právě tam. Mnohdy se ale jeho kořistí stal i někdo z dědiny. Lidé se vždy snažili dát zpustošenou a zničenou vesnici po nájezdu draka dohromady. Často ale ne na dlouho. Protože drak se vracel neustále zpět a znovu ubližoval lidem. Obyvatelé vesničky se začali obávat, že jim není již pomoci a všichni se stanou potravou draka. Až nakonec jim pomohl jeden z Bohů. Ten nechal vysázet keře čaje. A jakého? No právě Gua Pien. Opravdu silné aroma, které se linulo z keřů, draka natolik omámilo, že se do vesnice již nikdy nedostal. Vesničané byli spokojeni a síla čaje objevena.
Původní oblastí, kde se Melounové semínko pěstovalo, byla oblast, Liu An. Ta je součástí provincie Anhui. Jak již j známo, Gua Pien se vyznačuje velmi něžnou, malinko kořeněnou vůní. Je to právě díky umístění plantáží, na kterých se pěstuje. Kromě vůně je čaj charakteristický i svou nasládlou chutí.
Lístky čaje Gua pien poznáte na první pohled, i když nejste zrovna odborníci přes čaje. Oválný, rovný tvar připomínající melounové semínko je charakteristické jedině pro tento čaj. Doba sběru je stanovena na první jarní dny. Právě toto je ten správný čas na odsekávání větví čajovníku. K výrobě čaje se ale používají jen lístky. Pupeny, které se u jiných druhů čajů běžně používají, zde nejsou využity. Nyní je možné započít další fázi výroby samotného čaje.
Pokud jste již měli tu čest, a okusili jste čaj, jistě jste si všimli, že hotový čaj neobsahuje ani stopu po pupenu nebo stonku. Pokud jste ho ještě neochutnali, tak jakmile budete mít tuto možnost, prozkoumejte pečlivě složení čaje. Jakmile si jej uvaříte, ohromí Vás jasně zelená, až smaragdová barva. Jednotlivé lístky i nálev mají stejnou barvu.