Znáte kůru ze stromu lapacho?

Mezi jeden z posledních skvostů přírodního lékařství, jež se do západních lékáren dostal rovnou z hloubky tropických lesů And, patří kůra tajuplného Stromu života. Indiáni po celé tisíciletí tuto dočervena zbarvenou směs uctívají. Získává se seškrabováním z vnitřní strany kůry stejně pojmenovaného stromu Lapacho. Pozvolna se s ní coby s výborným nápojem seznamujeme i my.

Rovněž jako ji vyhledávali Inkové dávno před tím, než na tohle území přišli první kolonisté, pokaždé, když se chtěli zbavit nepříjemného nachlazení, v současnosti také nám může šálek právě připraveného lapacha pomoci vyřešit naše potíže. Tento tradiční lék, který působil již před mnoha staletími, totiž pořád funguje.

Tropické lesy v Latinské Americe, jak je vidno, ještě rozhodně neskončily. Velký brazilský, argentinský a bolivijský bylinný objev nedávno uplynulých desetiletí představuje bezpochyby zrovna lapacha. Ačkoli v domácí medicíně nalezlo své uplatnění na celou škálu nejrůznějších potíží, jež mimo klasické chřipky zahrnují i malárii či zákeřnou rakovinu, přes tisíc let, na evropský kontinent se ty vůbec první balíky s touto směsí dovážely až o nějaký čas později. K nedílné součásti nabídky veškerých lepších obchodníků, kteří prodávají jihoamerické lapacho, dochází teprve během devadesátých let 20. století.

Je to svým způsobem zvláštní, protože co se týče míry problémů, od nichž může nemocnému člověku pomoci, rovněž jako nespočet nešvarů, před kterými zvládne člověka preventivním způsobem ochránit, se nejspíše tyto účinné prvky v žádné jiné rostlině či bylině nenachází. Z toho důvodu si  nyní shrneme alespoň ty nejčastější.

Tento mok, který se připravuje z rozdrcené kůry dvou odrůd lapacha po stylu klasického čaje, tvoří za prvé výtečného přírodního pomocníka k posílení imunitního systému a celkové obranyschopnosti našeho těla. Jestliže vás tedy v následujících dnech a týdnech čeká náročnější až stresující pracovní program, či se blíží takové roční období, jež nás ve větší míře ohrožuje všelijakými infekcemi, nejspíše zrovna lapacho znamená to nejlepší řešení, jak všemu úspěšně čelit.

Jako velkou předností je ale i fakt, že vyjma tohoto preventivního využití čaje představuje zejména skutečný lék, který nás efektivně zbaví všemožných neduhů a zdravotních potíží. Bez jeho pomoci bychom se jich asi zbavovali velice těžko a častokrát bychom museli sáhnout po spoustě lécích. Ty je již z principu vhodnější nahradit prostředky čistě přírodního charakteru.

Rozhodně jako první musíme v tomhle případě říci něco o tom, jak lapacho dokáže potlačit vnitřní a také vnější záněty. Jedná se totiž o velmi silné antibiotikum na přírodní bázi.

Výborným pomocníkem vám tedy bude tehdy, pakliže vás bude trápit chřipka, nachlazení, avšak i chronické záněty dutin. Zpravidla se lapacho také využívá k detoxikaci a pročištění organismu: umí totiž z těla vyplavit mnohé odpadní látky a hlavně i nebezpečné těžké kovy. Ostatně zásluhou této očišťující léčebné kúry se lapacho hojným způsobem doporučuje například po dokončení chemoterapie.

Z obecného hlediska patří léčba rakoviny k další oblasti, kde tento lahodný mok přichystaný ze Stromu života našel své uplatnění. Ze širšího pohledu se v souvislosti s tímto používá minimálně od šedesátých let 20. století. Právě v této době slavili lékaři z Brazílie první větší úspěchy, jež se týkaly toho, že se lapacho dávalo lidem, které trápila rakovina.

Přestože se s lapachem zřejmě nejběžněji potkáváme v podobě nápoje, který lze pít jak teplý tak také studený, a dle vlastní chuti jej ochucovat přesně tak, jak nám nejvíce chutná, pochopitelně to neznamená jedinou variantu, ve které se dá v dnešní době sehnat. Na našem trhu si můžete dnes zakoupit nespočet nejrůznějších přípravků s obsahem lapacha, tedy tobolky, krémy, či spreje. Ovšem i přes tohle všechno se za vůbec nejúčinnější typ považuje zrovna nálev podobající se čaji.

Zveřejnit odpověď